Latvijas pētnieki: bioloģiskais govs piens satur vairāk cilvēka organismam vērtīgo vielu
Pētījumā par baktericīdo vielu un antivielu satura izvērtējumu dažādās lauksaimniecības sistēmās audzēto govju pienā, ko veica LLU Pārtikas Tehnoloģijas Fakultāte, tika pierādīts, ka piens no bioloģiskās lauksaimniecības spēj vairāk nostiprināt un pasargāt cilvēka imunitāti.
Ievērojot visus svarīgākos bioloģiskas lauksaimniecības priekšnosacījumus, ir iespējams panākt govs organisma stiprināšanu, tai skaitā var sekmēt baktericīdo vielu un antivielu satura palielinājumu pienā. Baktericīdo vielu un antivielu saturs pienā raksturo govs organisma imunitāti un var pozitīvi ietekmēt piena patērētāju.
Būtiskākās atšķirības tika novērotas laktoferīna (proteīns, kam piemīt vairāki veselību veicinoši efekti - tādi kā imūnās sistēmas uzlabošana, antioksidantu un pretmikrobu īpašības un dzelzs uzsūkšanās veicināšana) un lizocīma –(enzīms ar lielu antibakteriālu un imunoloģisku nozīmi) daudzumā.
Bioloģiskajās saimniecībās turēto govju pienā laktoferīna saturs bija 1.5 reizes lielāks nekā konvencionālo saimniecību govju pienā. Tas liecina, ka bioloģisko lauksaimniecību piens spēj vairāk nostiprināt un pasargāt cilvēka imunitāti. Šī piena regulāra lietošana uzturā var palielināt organisma rezistenci pret infekcijām, jāatzīmē, ka laktoferīnam piemīt arī pretiekaisuma un antikancerogēnas īpašības.
Lizocīma saturs ir nozīmīgs piena kvalitātes rādītājs, kas ietekmē piena uzglabāšanas ilgumu un piena pārstrādes procesus. Lizocīms ir samērā termostabils, 75% no lizocīma aktivitātes saglabājas, 15 sekundes karsējot pienu 80 °C temperatūrā. Tādējādi arī termiski apstrādātā pienā šī enzīma koncentrācija ir pietiekama, lai ierobežotu mikroorganismu attīstību un veicinātu produkta kvalitātes saglabāšanos. Iegūtie pētījumu rezultāti pierāda, ka bioloģiskajās saimniecībās iegūtā pienā ir ievērojams lizocīma saturs, kas kā antimikrobiāla viela zināmu laiku spēj nodrošināt piena kvalitātes saglabāšanos.
Pilns pētījuma raksts atrodams šeit.