ASV pētījums: bērniem, kuru mātes grūtniecības laikā dzīvo tuvumā pesticīdu lietošanas vietām, lielāks autisma risks

2014. gada jūnijā Amerikā publicēts pētījums Neiroloģiskie attīstības traucējumi un lauksaimniecības pesticīdu tuvums dzīvesvietai pirmsdzemdību periodā, kas apliecina neiroloģisko attīstības traucējumu saistību ar lauksaimniecības pesticīdu iedarbību uz bērnu grūtniecības laikā. Grūtnieces saskarsme ar vairākiem ierastiem lauksaimniecībā izmantojamiem pesticīdiem bērnam var izraisīt attīstības traucējumus, un tiek saistīta ar augšanas attīstības traucējumiem un autismu. Pētījuma mērķis bija novērtēt, vai cieša saskarsme ar lauksaimniecībā izmantojamiem pesticīdiem grūtniecības laikā ir saistīta ar autiska spektra traucējumiem (AST) un augšanas attīstības traucējumiem.

 

Augšanas attīstības traucējumi maziem bērniem nozīmē aizkavēšanos kognitīvā vai adapīvā attīstībā. Adaptīvās prasmes iekļauj komunikāciju, pašaprūpi, sociālās attiecības, kustību prasmes. ASV 3,9% bērnu no 3 līdz 10 gadiem cieš no augšanas attīstības traucējumiem, un zēniem šie traucējumi sastopami 1,7 reizes biežāk nekā meitenēm.

 

Autisms ir attīstības traucējums, tā simptomi parādās vidēji trīs gadu vecumā. Slimniekiem problēmas rodas sociālajā mijiedarbībā un valodā, kā arī ir iespējamas dažādas ierobežotas un atkārtotas kustības, aktivitātes un uzvedība. Autiska spektra traucējumi sastopami 1,1% 8 gadus veciem bērniem ASV, un šis rādītājs kopš 2007. gada ir palielinājies par 78%.

Pētījumā piedalījās 970 dalībnieki, kas dzīvo Kalifornijas štatā. Kalifornija ir viens no ASV štatiem, kurā visvairāk attīstīta lauksaimniecības nozare, un 2010. gadā sasniedzot 38 miljardu dolāru apgrozījumu. Katru gadu tikai Kalifornijas štatā tiek lietotas aptuveni 200 miljonu mārciņas (90 000 tonnas) pesticīdu. Viena trešdaļa pētījuma dalībnieču, kuras bija stāvoklī, dzīvoja 1,5 km rādiusā no lauksaimniecības pesticīdu pielietošanas vietām. Tika pētīta arī pesticīdu ietekme uz dažādiem grūtniecības periodiem.

 

Pētījums secināja, ka organofosfātu (pesticīdu veids) iedarbība grūtniecības laikā par 60% palielina bērna risku iegūt AST. Īpaši palielināts risks bija tiem bērniem, kuru mātes dzīvoja blakus pesticīdu izmantošanas vietām tieši pirms bērna ieņemšanas vai trešā trimestra laikā – tas palielināja iespēju iegūt AST un augšanas attīstības traucējumus. Bērniem, kuru mātes uzturējās piretroīdu  (pesticīdu veids) izmantošanas tuvumā 1,7 – 2,3 km rādiusā tieši pirms apaugļošanās vai trešā trimestra laikā, arī bija lielāks risks gan AST, gan augšanas attīstības traucējumu iegūšanā. Tāpat risks augšanas attīstības traucējumu iegūšanā bija lielāks dzīvojot karbamāta (pesticīdu veids) izmantošanas tuvumā, taču netika noteikti grūtniecības periodi, kuros būtu vērojama lielāka ietekme.

 

Pētījums:

Neiroloģiskie attīstības traucējumi un lauksaimniecības pesticīdu tuvums dzīvesvietai pirmsdzemdību periodā (Neurodevelopmental Disorders and Prenatal Residential Proximity to Agricultural Pesticides: The CHARGE Study)

Pētījuma autori: Janie F. Shelton, Estella M. Geraghty, Daniel J. Tancredi, Lora D. Delwiche, Rebecca J. Schmidt, Beate Ritz, Robin L. Hansen, and Irva Hertz-Picciotto

Pētījumu izstrādāja: Vides veselības zinātņu Nacionālais institūts (National Institute of Environmental Health Sciences, North Carolina, USA)

Pilns pētījuma teksts pieejams šeit. 

Padalies