Bioloģiskās pārtikas iepirkums skolās - Rīgas Valdorfskolas piemērs un praktiski padomi

Bioloģiskās pārtikas iepirkums skolās ir iespējams, un to šogad veiksmīgi pieradīja Rīgas Val­dorfskola. No 2104. gada septembra skolas maltītēs tiek piedāvāti bioloģiskie dārzeņi, turklāt tas panākts, iekļaujo­ties pašvaldības noteiktās vienas sko­las ēdienreizes cenā.

 

Latvijā līdz šim potenciāls nodrošināt bērniem skolās un bērnudārzos bioloģiskos produktus netika izmantots, lai gan saskaņā ar noteikumiem par uztura normām izglītības iestādēs tiem ir priekšroka skolu pārtikas un ēdināšanas pakalpojumu publiskajos iepirkumos (MK noteikumi Nr.172). Citās Eiropas Savienības valstīs bioloģiskās pārtikas iepirkumi skolās  jau ir krietni izplatītāka prakse, un tiek nopietni plānots arvien palielināt tās īpatsvaru. Piemēram, Zviedrijas pilsētā Malmē skolās tiek nodrošināta 40% bioloģiskā pārtika, Itālijā, Romā – 69%, bet Dānija noteikusi, ka 2015. gadā skolu publiskajā iepirkumā jābūt 90% bioloģiskās pārtikas.

 

Līdz šim par galvenajiem šķēršļiem bioloģisko produktu iegādei skolās un bērnudārzos Latvijā tika uzskatītas augstākās cenas un un birokrā­tiskie publisko iepirkumu noteikumi. Apmēram 20% no visas iedzīvotāju patērētās pārtikas ir solidāri patērētā – valsts un pašvaldības iestāžu iepirkums, un no tā liela daļa ir tieši skolu un bērnudārzu pārtika. Rīgas Valdorfskolas piemērs parāda, ka bioloģiskā pārtika var būt pieejama arī skolās, un tas ir nozīmīgs solis ceļā uz to, lai tā ienāktu katra Latvijas iedzīvotāja ikdienas patēriņā.

 

Vairāk par Rīgas Valdorfskolas piemēru un praktiskus ieteikumus, kā īstenot bioloģiskās pārtikas publisko iepirkumu skolās un bērnudārzos  LASIET ŠEIT!

Padalies