Pirmajā bioloģiskajā tviterballītē pulcējas mammas
Trešdienas mēdz saukt par mazajām piektdienām, un pagājušajā trešdienā, 25. februārī sarīkojām pirmo BioLoģisko tviterballīti. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka vienā noteiktā laikā virtuāli pulcējas Twitter.com lietotāji, kuriem interesē bioloģiskā pārtika, un apmainās ar viedokļiem, pieredzi, informāciju. Pirmās ballītes tēma bija bērni un bioloģiskā pārtika, un sarunas var izsekot pēc mirkļbirkas #bernibiologiski.
Kā īpašie viesi uz tviterballīti tika aicinātas mammas, kuras jau šobrīd daudz zina par bioloģisko pārtiku un var palīdzēt tajā orientēties arī citiem. Tās bija Krista Baumane (www.krista.lv), Inga Kalniņa (www.letpetitpot.lv), un mūsu vēstneses Dace Rukšāne, Jana Simanovska un Laura Grēviņa. Sarunas gaitā mums pievienojās daudzi citi.
Īsi apkopojām sarunas dalībnieku viedokļus.
Par bioloģisku pārtiku cilvēki visbiežāk sāk domāt tad, kad piedzimst bērns. Ar ko sākt? Kurus produktus vispirms ieviest ikdienas patēriņā un kāpēc tieši tos?
@ruksane Jāsāk ar to, ko visvieglāk dabūt - lielveikalu bioprecēm - piena produktiem, miltiem, dažiem augļiem un dārzeņiem.
@krista_baumane Sākums-bio putras, augļi un dārzeņi, vēlāk trusis un vista.
@janasima Es arī sāku ar biobiezenīšiem; gaļa, piens, milti. Biezenīši – ceļojumiem un “nebaltai dienai”.
@lauragrevina Mēs sākām ar gaļu un olām, jo tas likās svarīgākais un garša arī kardināli atšķirās. Pēc tam – dārzeņi, augļi.
@Sarmite_Kolate Es sāku ar to, ka tas škita stilīgi :) veselības arguments un bērns uzradās vēlāk :)
@Ruza_Sandra Jau pirms berna dzimsanas zinaju, ka lidz 1.5 g viss bus bio (graudaugi, darzeni, augli, gala, bernu cepumini utt.)
@In_ga Dārzeņi, gaļa, zivis un augļi, kā arī piena produkti. Visi pamata produkti ir svarīgi.
@janasima Sākt bio ieteiktu ar piena produktiem, gaļu, gaļu, olām - daudzas kaitīgas vielas uzkrājas taukos - dzīvnieku izcelsmes produktos.
@krista_baumane Mainīties nav viegli, bērni ir labs iemesls mainīt savus ēšanas (un citus) paradumus uz veselīgo pusi.
Kāpēc tik svarīgi bērniem dot BIO?
@janasima Bērniem ir augošs organisms, orgāni vēl veidojas, vājāka imunitāte -nevēlamas vielas iejaucas smalkajā sistēmā.
@bioLogiski Pētījumi rāda, ka BIO pienā ir vairāk labo Omega3 taukskābju - tās vajadzīgas šūnu attīstībai.
BIO biezenīši – “nebaltai dienai”
@krista_baumane Fasētos augļu biezeņus Elzai, ko savulaik glabāju mājās "nebaltai dienai"/ceļošanai, pirku tikai bio, tikai bez cukura.
@anitratooma Nupat 1 grāmatā lasīju, ka nav diezko veselīgi bērnam dot biezeni, kaut vai eko, kas vecāks par ēdāju.
@LauraGrevina Bio biezenīši un uzkodas noder lidmašīnās!
@In_ga Tāpat karstā laikā ceļojot - es savu gatavoto nevaru tik droši "iepakot".
Importa BIO produkti – vai tie arī ir jūsu bērnu ēdienkartē?
Mammas minēja šādus produktus - graudaugi, rīsi, turku zirņi, lēcas, banāni citrusaugļi, saldie kartupeļi, avokado – īpaši ziemā, jo ar vietējiem vien grūti iztikt. Tāpat arī cukurs, garšvielas, šokolāde, rieksti, citrusi, , musli, pārslas.
Un kā ar mammas rīta kafiju - vai tā ir bioloģiska?
@Ruksane Kafija un tēja vienmēr bioloģiska. Konvencionālo łoti miglo #bernibiologiski
@LauraGrevina kafija ir viena no lietam, ko neizvelos bio, jo automats pieprasa attiecigas kapsulas. Ja butu iespeja, izveletos
@Vinotava man svarīga ir izcelsme un garšas kvalitāte. Ja kafija augusi savvaļā kā lielākā daļa Etiopijas kafija, man tas ir pietiekoši
@JanaSima Jā, kafija ir bio; labākais atradums - bio Earl Grey tēja; fantastiska! Un vēl rožu tēja
Kuri BIO produkti Latvijā pietrūkst!
Galvenais – BIO vistas! Kā minēja @Ruksane – caur barību vistās nonāk vielas, ko mēs nevēlamies. @Krista_Baumane iegādājas putnu gaļu no pazīstamas audzētājas, kuras saimniecībā pati ir bijusi un redzējusi, kā vistas aug un ko ēd.
Tāpat maz pieejamas ir bioloģiski sertificētas zivis un jūras produkti.
Kādus produktus, zīmolus, ražotājus varat ieteikt?
@AllaKudina Kas attiecas uz tīru liellopa gaļu, lieliski gaļas ražotāji ir Hereford Agro un SIA "Jaunluntes" (Pūre). Iesaku.
@Krista_Baumane Uzticos veikaliem Dabas Dobe, Zaļā Govs, Unce eko, Biotēka vai ražotājiem – Ilze Lipska, “Jaunliepas”.
@vaivarei Kaņepīšu auzu pārslas ir gardākās auzu pārslas, kas ēstas.
@janasima patīk Kaņepītes; graudus,pārslas, miltus labāk ņemt bio, jo konvencionālie graudkopji daudz izmanto pesticīdus.
Vai skaidrojiet bērniem, kas ir bioloģiskā pārtika? Un ko viņi par to saka?
@AllaKudina Kvalitatīvu produktu iegāde prasa laiku, zināšanas un plānošanu, tāpēc bērni ir iesaistīti "pēc noklusējuma".
@ruksane vecākie bērni sākumā brīnījās, tad pierada, tad sāka lepoties. #bernibiologiski
@janasima bērni saprot daudz! Skaidroju apmēram tāpat, kā jūs lieliem :) tas ir būtiski -skaidrot manas izvēles bērniem. Noder mājaslapa biologiski.lv!
Kā jūs pārliecinieties, ka esat iegādājušies īstu ekoproduktu?
@Ruksane Vienozīmīgi marķējums un, ja pērk pie zemniekiem – sertifikāts.
@In_ga Ja zinu "ražotāju",man pietiek arī ar viņa goda vārdu (tas par personām ne uzņēmumiem). Bet oficiāli - sertifikāta "lapiņa".
Ieteikumi
Apciemot bioloģisko saimniecību “Lielkrūzes” Jaunpiebalgas pagastā – skaista ainava, bioloģiskā daudzveidība, bioloģiski sertificēta zivjsaimniecība, atpūtas vieta un viesu māja.
Bērniem patiks saimniecībā “Līcīši” Ozolniekos – sena eko saimniecība, kurā ir kazas, vistas, rukši, jauki saimnieki.
Ballītē arī apspriedām, ka, ēdot ārpus mājas uz bioloģisko pārtiku cerēt nevaram, un kafejnīcām un restorāniem vēl ir daudz ko darīt šajā jomā. Mammas vienojās, ka saldumi un čipsi nebūs veselīgi tikai tāpēc, ka ir bio, bet, ja reiz ļoti gribās čipsus, tad tomēr labāk ņemt bio, jo to sastāvā ir tikai kartupeļi, eļļa un sāls.
Kā atzīmēja @KarlisMalkavs – ap bērna piedzimšanas laiku daudzi “saiet sviestā”, tad nu varam tikai novēlēt – galvenais, lai bioloģiskā sviestā.
Visu diskusiju var izlasīt, sekojot mirkļbirkai #bernibiologiski Twitter.com