Hārvardas universitātes pētījums: pesticīdu atliekvielas pārtikā samazina spermatozoīdu skaitu
Vīriešiem, kuri uzturā lieto augļus un dārzeņus ar augstāku pesticīdu atliekvielu līmeni – piemēram, zemenes, spinātus, papriku, ir zemāks spermatozoīdu skaits nekā tiem, kuri ēd pārtiku ar mazāku pesticīdu atliekvielu līmeni – tā rāda šī gada martā publicētais Harvardas universitātes pētījums. Šis ir pirmais pētījums, kurš aplūko saistību starp pesticīdu atliekvielām un vīriešu sēklas kvalitāti.
Šis ir pirmais pētījums, kurā tiek analizēta spermas kvalitāte saistībā ar augļos un dārzeņos esošajām pesticīdu atliekvielām. Pētījumā tika analizēti 338 spermas paraugi no 155 vīriešiem vecuma grupā no 18 līdz 55 gadiem, laika posmā no 2007.-2012. gadam. Pesticīdu atliekvielu daudzums kritērijos „zems, vidējs, augsts” tika noteikts pēc ikgadējās ASV lauksaimniecības departamenta pesticīdu datu programmas skalas.
Vīrieši tika sadalīti četrās grupās, sākot ar tiem, kuri patērē pusotru vai vairāk porcijas dienā, beidzot ar tiem, kuri ēda mazāk nekā pusi porcijas dienā. Rezultāti rāda, ka ejakulācijas laikā vīriešu spermā, kuri lietojuši pesticīdu atliekvielām pildītos augļus un dārzeņus lielākā apjomā, bijuši 86m spermatozoīdu, bet to, kuri lietojuši mazāk – 171m. Normāli veidotās spermas vidējais daudzums attiecīgi bijis 5,1% un 7,5%.
Protams, šī brīža pētījuma dati pilnībā nespēj izskaidrot un izanalizēt spermas kvalitāti par pamatu ņemot tikai augļos un dārzeņos esošo pesticīdu atliekvielu daudzumu, tomēr tas ir labs sākums izpratnes veicināšanai un tīras un bioloģiskas pārtikas izplatībai.
Viens no pētījuma autoriem, Horhe Čavarro, komentēja: “Mūsu pētījums nenorāda, ka vīriešiem vajadzētu ēst mazāk augļus un dārzeņus. Tieši otrādi – tādu augļu un dārzeņu patēriņš, kurā ir mazāk pesticīdu atliekvielu, ir ļoti vērtīgs. Mūsu ieteikums būtu censties izvairīties no pesticīdu atliekvielām pārtikā, izvēloties bioloģiski audzētu pārtiku un samazinot to produktu patēriņus, kuros parasti vairāk uzkrājas atliekvielas.”
Pilns pētījuma teksts atrodams šeit:
http://humrep.oxfordjournals.org/content/early/2015/03/27/humrep.dev064.short?rss=1&ssource=mfr