Atvērto durvju diena bioloģiskajās saimniecībās – 28. septembrī
Ikviens, kurš vēlas nogaršot bioloģiskos produktus un satikt bioloģiskos zemniekus, aicināts apmeklēt Atvērto durvju dienu bioloģiskajās saimniecībās. Dažādos Latvijas reģionos durvis vērs vairāku jomu saimniecības, aicinot izzināt bioloģiskās lauksaimniecības metodes un daloties pieredzē.
Atvērto durvju diena norisināsies šo sestdien, 28. septembrī, no pulksten 12 līdz 15. Interesentiem durvis vērs sešas bioloģiski sertificētas saimniecības, rādot, stāstot un piedāvājot degustēt savu produkciju – no bioloģiska piena līdz fazāna gaļas produkcijai. Atvērto durvju diena ir ikgadējs notikums, kuru, noslēdzot Eiropas Bioloģiskās pārtikas mēnesi septembri, rīko Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija (LBLA).
Rīgas pievārtē, Daugmales pagasta dārzeņkopības saimniecībā Atvases būs iespēja izvērtēt garšas nianses bioloģiski, biodinamiski un konvencionāli audzētiem dārzeņiem. Tāpat varēs atklāt komposta gatavošanas un izmantošanas noslēpumus. Degustācijas un meistarklases vadīs vācu sēklaudzēšanas uzņēmuma Bingenheimer Saatgut biodinamiskās lauksaimniecības eksperte Kristīna Henača (Christina Henatsch) un Lietuvas Biodinamiskās lauksaimniecības un pārstrādes asociācijas Biodinamika LT prezidente Rasa Čiriene. Atvases durvis apmeklētājiem vērs stundu agrāk – jau pulksten 11.
Piesakies ŠEIT!
Ielūkoties bio putnkopības aizkulisēs varēs divās saimniecībās Vidzemē. Par to, kā dzīvo bioloģiskās vistas Raunas pagasta saimniecībā Jaun-Ieviņas un kādas labturības prasības jāievēro bioloģiskajiem putnkopjiem, stāstīs pieredzējušie putnkopji no Rudzīšu ģimenes. Piesakies ŠEIT!
Savukārt eksotisko putnu saimniecība Gold Wings Mālpils pusē ir vienīgā Baltijā un viena no retajām Eiropā, kas ar bioloģiskām metodēm audzē fazānus, piedāvājot augstākās kvalitātes fazānu cāļu gaļu gardēžiem un restorāniem. Saimnieku mērķis ir izaudzēt veselīgus putnus, nodrošinot tiem optimālus apstākļus – tādus, kas atbilst to dabiskajai videi – mežam. Piesakies ŠEIT!
Latgales viesmīlību apliecinās divās bio saimniecībās. Ūdrīšu pagasta ZS Kurmīši saimnieks Ivara Geiba ar bioloģiskajām metodēm strādā jau desmit gadu, audzējot dažādus aromātiskos augus tējām un kosmētikas līdzekļiem. Geibu ģimene var lepoties ar to, ka dabai draudzīgi saimnieko vienā no skaistākajām vietām Latvijā – dabas parka Daugavas loki teritorijā. Piesakies ŠEIT!
Turpretim ZS Juri Rušonas pagastā rosās Lubānu ģimene, kas nodarbojas ar piena lopkopību un gatavo dažādu veidu sierus. Ciemojoties Lubānu saimes bioloģiskajā saimniecībā, kuras pirmsākumi meklējami pagājuša gadsimta trīsdesmitajos gados, būs iespēja uzzināt vairāk par siera siešanas tradīcijām Latgalē senatnē un mūsdienās. Piesakies ŠEIT!
Visbeidzot, Kurzemē Otaņķu pagasta augļkopības saimniecībā Meldri E.B. kolorītais saimnieks un ābeļu selekcionārs Eglons Blūms tuvus un tālus viesus gaidīs no pulksten 11 līdz pat 17. Saimnieks aicinās degustēt paša izloloto šķirņu ābolus un vedīs viesus ekskursijā pa ābeļdārzu. Apritējuši jau 35 gadi, kopš aizrautīgais augļkopis saimnieko bioloģiski, bet 75 gadi, kopš pirmo reizi iemēģinājis roku augļkoku selekcijā. Piesakies ŠEIT!
«Bioloģiskās pārtikas mēnesī aicinājām piedalīties sociālajā kampaņā Bio izaicinājums «10 dienas bioloģiski», pulcinājām cilvēkus bioloģiskās pārtikas stendā izstādē Riga Food, piepildījām ar bagātīgo bioloģiskās produkcijas ražu Kalnciema kvartāla tirgu Bioloģiskās pārtikas dienas svinībās, bet tagad vēlamies dot iespēju satikt mūsu zemniekus vietā, kur rodas īsta pārtika, – bioloģiskajās saimniecībās,» norāda LBLA valdes priekšsēdētājs Raivis Bahšteins. «Tāpēc aicinu pieteikties saimniecību apmeklējumam un ne tikai garšot produktus un baudīt to tapošanas stāstus, bet arī paspiest saimniekiem roku un pateikt paldies par viņu darbu,» R. Bahšteins atzīmē.
Kā ziņots, Bioloģiskajā septembrī ar dažādām aktivitātēm un kampaņām Eiropas Savienībā un aiz tās robežām tiek veicināta izpratne par bioloģiskās lauksaimniecības priekšrocībām, piemēram, lielāku spēju pielāgoties klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, augstākiem dzīvnieku labturības standartiem, tīrāku vidi un veselīgāku sabiedrību, izslēdzot ķīmisko pesticīdu ietekmi.
Plašāka informācija:
Ieva Liepniece, biedrība «Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija»
Tālrunis 28340441, e-pasts [email protected]