Apvienoto Nāciju Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) 2014. gadu pasludinājusi par starptautisko ģimenes saimniecību gadu.

 

Ģimenes saimniecību gada mērķis ir pievērst pasaules uzmanību ģimeņu un maza mēroga saimniecībām un to nozīmīgajai lomai bada un nabadzības samazināšanā, drošas pārtikas nodrošināšanā, dzīves līmeņa uzlabošanā, dabas resursu apguvē, vides aizsardzībā un ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā, it īpaši lauku apvidos. Šis gads vēsta – ģimenes saimniecībām ir jābūt lauksaimniecības, vides un sociālās politikas katras valsts likumdošanas dienaskārtības centrā. Ģimenes saimniecību gada laikā jau notikušas plašas diskusijas par sadarbību nacionālā, reģionālā un globālā līmenī, lai labāk izprastu, ar kādiem izaicinājumiem satopas maza mēroga saimniecības un identificētu efektīvus veidus, kā tās atbalstīt.

 

16. oktobrī klajā laistais ANO ziņojums vēsta, ka pasaulē 9 no 10 saimniecībām ir tieši ģimenes saimniecības, un tas nozīmē, ka tā ir vadošā lauksaimniecības forma, un līdz ar to ģimenes saimniecībām var būt svarīgākā loma, lai panāktu izmaiņas, kuras nodrošinātu ilgtspējīgu pārtikas drošību un bada izskaušanu nākotnē. Ģimenes saimniecības saražo apmēram 80 procentus visas pasaules pārtikas. Līdz ar to tās var būt izšķirīgi nozīmīgas pasaules bada problēmas risināšanā. Ģimenes saimniecības pārvalda 75% visus pasaules lauksaimniecības resursus, tāpēc tām ir liela loma ekoloģiskās un resursu ilgtspējas uzlabošanā. Tās arī ir visvairāk pakļautas resursu noplicināšanas un klimata izmaiņu sekām.

 

Ar pilnu ANO ziņojuma tekstu var iepazīties šeit. http://www.fao.org/publications/sofa/en/
 

 

Padalies