Lieldienās un ikdienā aicinām izvēlēties bioloģiski sertificētas olas

Sagaidot Lieldienas, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija aicina izvēlēties Latvijā ražotas bioloģiski sertificētas olas.

«Tas nozīmē ne tikai sniegt labāko savai veselībai, bet katrs pirkums ir ieguldījums arī mājputnu labturībā, jo vides un labturības prasības bioloģiskajās saimniecībām ir ievērojami augstākas,» norāda Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis. Latvijā gadu no gada pieaug bioloģiski turētu mājputnu skaits, tuvojoties 50 tūkstošu atzīmei. Saskaņā ar starptautiskā bioloģiskās lauksaimniecības izpētes institūta FIBL statistiku, izaugsme no 2018. līdz 2019. gadam bija 19%. Lietuvā un Igaunijā bio olu tirgū ir mazāk – Igaunijā ir 36,3 tūkst. bio mājputnu, Lietuvā – tikai 10,1 tūkst.

 

Kā atpazīt bio olas?

Visvieglāk bioloģiski sertificētus pārtikas produktus, to skaitā olas, atpazīt pēc ekolapiņas uz iepakojuma – tas ir vienots marķējums visā Eiropas Savienībā un to drīkst lietot tikai bioloģiski sertificēti olu ražotāji. Tāpat vērts pievērst uzmanību skaitļu kodam uz pašas olas, kas informē par vistu turēšanas metodi – jo lielāks skaitlis, jo zemākas labturības prasības un lielākas ciešanas putniem. Tātad – uz bioloģiskās olas jābūt marķējumam «0». Tas apliecina, ka vistas dzīvojušas maksimāli labos apstākļos, piemēram, tām nodrošināts pilnvērtīgs miegs bez mākslīgā apgaismojuma, tiek nodrošināta piekļuve āra platībām, kur pastaigāties un no sirds izkašņāties (ja vien nav noteikti ierobežojumi saistībā ar putnu gripas izplatību, kā tas ir pašlaik). Ar burtiem olas marķējumā norāda ražotājvalsts kodu, Latvijas gadījumā tas ir «LV». Tāpat uz olas redzams Pārtikas un veterinārā dienesta piešķirtais putnu novietnes identifikācijas numurs.

 

Kāpēc izvēlēties bio olas?

Bioloģiskajās saimniecībās turētas vistas visas dzīves laikā saņem cieņpilnu attieksmi. Bioloģiskās lauksaimniecības stingrās prasības aizliedz pret dzīvniekiem izturēties necienīgi, lauksaimnieka ērtības labad apgriežot mājputniem knābjus, liellopiem un kazām – ragus vai amputējot aitām astes. Ir aizliegti jebkādi dzīvnieku sakropļojumi, tāpat ir aizliegta piespiedu barošana. Tāpat būtiski, ka mājputni un citi dzīvnieki bio saimniecībās netiek baroti ar ĢMO saturošu barību, jo to nepieļauj ES vienotās prasības. Tādējādi arī olu dējējas bauda tikai tādu barību, kas satur bioloģiski audzētas sastāvdaļas un ir brīva no ĢMO. Lielākā daļa barības tiek izaudzēta uz vietas saimniecībā. Arī mājputnu ārstēšana ir balstīta uz dabas vielām.

 

Kur iegādāties bio olas?

Pieaugot patērētāju interesei par bioloģisko pārtiku un olu ražotāju skaitam, bioloģiski sertificētas olas gadu no gada kļūst pieejamākas – tās iespējams iegādāties visos lielākajos mazumtirdzniecības veikalos un to e-veikalos, ekoloģiskās pārtikas veikaliņos, pārtikas platformās internetā, kā arī tiešajā tirdzniecībā.

 

 

Vairāk par to, kāpēc izvēlēties bioloģisko pārtiku: https://ej.uz/izvelies_bio

 

 

Plašāka informācija: Raivis Bahšteins, biedrības «Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija» lauksaimniecības politikas eksperts

Tālr. 29495001, e-pasts [email protected]

Padalies