“Dobeles dzirnavnieks” atklāj divas daudzmiljonu ražotnes

Šodien, 2. jūlijā, AS “Dobeles dzirnavnieks” atklāja divas jaunas ražotnes - bioloģisko graudaugu pārslu un inovatīvu pastas ražotni, kuru izveidē investēti 35 milj. eiro. Nākamo divu gadu laikā jaunās ražotnes uzņēmumam sniegs iespēju eksporta apjomus audzēt vismaz par 30%. Jaunā pastas ražotne “Dobeles dzirnavniekam” ļaus nostiprināt lielākā pastas ražotāja pozīciju Ziemeļeiropā, savukārt jaunizveidotā bioloģisko graudu pārstrādes infrastruktūra ir viena no lielākajām Eiropas Savienībā un kļūs par Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības attīstības dzinējspēku.

 

No idejas līdz ražošanai - 3 gadi

 

“No idejas līdz projektu pabeigšanai ir pagājuši nedaudz vairāk nekā trīs gadi. Tas ir bijis intensīva darba pilns periods, kurā no ambicioza plāna esam nonākuši līdz reālai ražošanai. Mūsu mērķis ir iezīmēt Latviju pasaules kartē kā vietu, kur tiek ražoti īpaši kvalitatīvi pārtikas produkti ar augstu pievienoto vērtību, un šodien ar abu ražotņu atklāšanu speram lielu soli šajā virzienā,” saka AS “Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils. “Pieprasījums pēc bioloģiskajiem produktiem strauji aug gan Latvijā, gan pasaulē, tāpēc šī ir stratēģiski nozīmīga iespēja iekustināt Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības nozari un veicināt augstas pievienotās vērtības eksporta produktu ražošanu. Jau šogad plānojam pārstrādāt aptuveni 40 tūkst. tonnas bioloģisko graudu, un nākotnē šie apjomi tikai pieaugs.”

 

LR Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards pauž: ““Dobeles dzirnavnieka” īstenotais projekts spēs radīt augstu pievienoto vērtību vietējai produkcijai, it īpaši – bioloģiskajai pārtikai. Nenoliedzami tas kāpina arī bioloģiskās produkcijas eksportu un stiprina mūsu lauksaimnieku konkurētspēju kā Latvijā un Eiropā, tā arī visā pasaulē. Šādu projektu īstenošana ievērojami veicina labumu iesaistītajām pusēm – lauksaimniekam, ražotājam un pārstrādātājam. Turklāt šis projekts nav vienīgais, ko ir realizējis “Dobeles dzirnavnieks”. Kopumā tie ir 2 projekti par kopējo summu 35 milj. eiro, kur publiskais finansējums ir aptuveni ceturtā daļa. Īstenotais projekts kā šodien, tā arī nākotnē veicinās Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības attīstību un izaugsmi!”

 

LR Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs: “Jau gandrīz pusi gadsimta mūsu lielākais pārtikas ražotājs AS “Dobeles dzirnavnieks” ir apliecinājis, ka Latvijā ir iespējams attīstīt un modernizēt pārtikas ražošanu, nodrošināt stabilas darba vietas, spēt konkurēt globālā mērogā, sniegt jūtamu pienesumu Latvijas ekonomikā. Pat neskatoties uz ārējiem šokiem, kā arī Covid-19 ietekmi, kas radīja satricinājumu eksporta tirgos, uzņēmums domā par ilgtermiņa attīstību un vēl vērienīgāk paplašina savas jaudas.

 

Šodien “Dobeles dzirnavnieks” veic vēsturisku ierakstu uzņēmuma attīstībā, kas ne vien veicinās lauksaimniecības produkcijas pārkonvertēšanu produkcijā ar augstu pievienoto vērtību, sekmēs  jaunu un inovatīvu procesu ieviešanu ražošanā, bet arī sniegs ieguldījumu nākotnes izaugsmei, lai stiprinātu Latvijas, kā augstas kvalitātes produktu ražotāja, reputāciju pasaulē.”

 

LR Finanšu ministrs Jānis Reirs norāda: “Reģiona patrioti un ražošanas līderi – AS “Dobeles dzirnavnieks” raugās daudz tālāk par Zemgales plašajiem apvāršņiem. Radītas vērienīgas un inovatīvas ražotnes,  kas ļaus palielināt kvalitatīvu augstas pievienotās vērtības Latvijas pārtikas produktu eksportu pasaulē un iekarot bioloģiskās lauksaimniecības nišu. Jauno ražotņu izveidē uzņēmums ir gudri investējis Eiropas fondu līdzekļus. “Dobeles dzirnavnieks” Zemgalē nodrošinājis daudzas darba vietas, un samaksājis nodokļos nozīmīgas summas, nodrošinot labklājību daudziem iedzīvotājiem. Novēlu uzņēmumam turpināt panākumu kursu!”

 

95% bioloģisko pārslu eksportēs

 

Bioloģisko graudu pārstrādes infrastruktūras izveidē investēti 22,7 milj. eiro, no kuriem Eiropas Savienības līdzfinansējums ir aptuveni 22%. Infrastruktūrā ietilpst bioloģisko graudu pieņemšanas, priekšattīrīšanas, pirmapstrādes tehnoloģiju un jaunu uzglabāšanas torņu izbūve, kā arī atsevišķas bioloģisko graudaugu pārslu ražotnes izveide un aprīkošana ar iekārtām. Bioloģiskās ražotnes jauda būs apmēram 50 tūkst. tonnu gadā.

Paredzams, ka vairāk nekā 95% uzņēmumā saražoto bioloģisko graudaugu pārslu tiks eksportētas, tādējādi būtiski veicinot un kāpinot augstas pievienotās vērtības produktu eksportu un sniedzot iespēju Latvijai ieņemt konkurētspējīgu pozīciju pasaules bioloģisko produktu tirgū.

 

“Jau šobrīd redzam, ka darbs pie projekta attīstīšanas ir devis ļoti pozitīvu signālu bioloģisko graudu audzēšanas nozarei. Pasaulē tikai 1,5% no visas lauksaimniecības zemes ir bioloģiski sertificēta, taču Latvija ir viena no nedaudzajām valstīm pasaulē, kur bioloģiski sertificētās zemes apjoms pārsniedz 10% robežu – 2019. gadā tas bija 15%, un ar katru gadu pieaug,” saka K. Amsils, uzsverot, ka “bioloģisko graudu nozares attīstība un ražošanas pieaugums pozitīvi ietekmēs arī pārējās

 

Dobelē top 48 dažādi pastas veidi

 

Inovatīvās pastas ražotnes izveidē investēti 12,4 miljoni eiro, no kuriem Eiropas Savienības finansējums ir aptuveni 26%. Projekta ietvaros uzstādītas iepriekšējo pētniecības aktivitāšu rezultātā izstrādātas jaunas un inovatīvas ražošanas tehnoloģijas, ieviešot ražošanā jaunus pastas produktus, kā arī veicinot produktivitātes un konkurētspējas paaugstināšanos. 

AS “Dobeles dzirnavnieks” jau patlaban ir lielākais pastas ražotājs Ziemeļeiropā un viens no lielākajiem eksportētājiem starp ES valstīm. Šobrīd uzņēmums ražo 48 dažādu veidu un formu pastu, kas tiek izplatīta gan vietējā tirgū, gan eksportēta uz Eiropu, Āziju, Dienvidameriku un Āfriku. Jaunajā pastas ražotnē būs iespēja ražot ievērojami plašāku sortimentu, tajā skaitā pagaidām vēl tirgū neesošus produktus. Pastas ražošanas jauda būs aptuveni 40 tūkst. tonnu gadā.

 

Bioloģiskos graudus iepērk no vietējiem zemniekiem

 

Šogad AS “Dobeles dzirnavnieks” kopumā plāno pieņemt pārstrādei 350 tūkst. tonnas graudu, no kuriem vismaz 15 % bioloģiski audzētus. Katru gadu tiek kāpināts bioloģisko graudu pārstrādes apjoms. Šogad plānots iepirkt 50 tūkst. tonnas bioloģiski audzētu auzu – līdzvērtīgu daudzumu konvencionāli audzētajām. Uzņēmums iepērk arī bioloģiski audzētus zirņus, griķus, kviešus, miežus, rudzus un tritikāli. Patlaban uzņēmumam bioloģiski audzētus graudus piegādā vairāk nekā 200 saimniecības Latvijā, un interese par videi draudzīgu un zaļu saimniekošanu tikai pieaug.

 

Par AS „Dobeles dzirnavnieks”

 

AS „Dobeles dzirnavnieks” ir Latvijas lielākais pārtikas ražotājs un viens no lielākajiem graudu pārstrādes uzņēmumiem Baltijā. Tā galvenie darbības virzieni ir visa veida kviešu miltu, mannas, miltu maisījumu, makaronu, graudaugu pārslu, putraimu un dzīvnieku barības ražošana. Plašāka informācija www.dzirnavnieks.lv.

 

Plašāka informācija:

 

Zanda Lūse

Mārketinga vadītāja

AS “Dobeles dzirnavnieks”

Tālr. +371 28678976

[email protected]

Padalies