Bioloģiskais septembris – Bio izaicinājums, Riga Food un sarunas par bioloģisko pārtiku

Septembris Eiropas Savienībā tiek atzīmēts kā Bioloģiskās pārtikas mēnesis un vienlaikus šis ir ražas kulminācijas laiks, tādēļ Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija (LBLA) aicina šomēnes ikvienu pircēju biežāk izvēlēties bioloģiski sertificētus pārtikas produktus.

 

LBLA vadītājs Gustavs Norkārklis mudina septembrī uzturā jo īpaši dot priekšroku bioloģiski sertificētiem produktiem. Lai tos atpazītu, uz iepakojuma jālūko pēc bioloģiskās pārtikas marķējuma – Eiropas Savienības zaļās ekolapiņas un preču zīmes Latvijas ekoprodukts.

 

Katrs eiro, kas iztērēts par bioloģiski sertificētiem produktiem, ir ieguldījums tīrā vidē, lauksaimniecības dzīvnieku labturībā un sabiedrības veselībā, norāda G. Norkārklis. Lai izvairītos no garu globālo pārtikas piegādes ķēžu atbalstīšanas ar savu maku, vērts īpašu uzmanību pievērst Latvijas saimniecībās un uzņēmumos ražotiem bioloģiskajiem produktiem. Katrs ekoproduktu pirkums turklāt ir zemnieka darba novērtējums, apliecinot pircēja atbalstu bioloģisko ražotāju izvēlei strādāt saskaņā ar dabu. Pašmāju bio produktus tirdzniecības vietās palīdz atpazīt preču zīme Latvijas ekoprodukts uz iepakojuma līdzās ES zaļajai ekolapiņai.

 

«Septembris ir ražas svētku laiks, kad pašmāju bioloģisko lauksaimnieku produkcijas klāsts ir visbagātīgākais,» norāda Gustavs Norkārklis. Tādēļ Bioloģiskais septembris ir labākais laiks, kad pārtiku meklēt ne tikai lielveikalā, bet arī tirdziņos un pa tiešo no bioloģiskajiem zemniekiem, sagādājot krājumus ziemai. Interesanti, ka ekonomisko svārstību rezultātā konvencionālās pārtikas cena ir pieaugusi straujāk, tādējādi mazumtirdzniecībā var novērot līdz šim neierastu situāciju – dabai draudzīgi radīti produkti atsevišķos segmentos maksā līdzvērtīgi vai pat mazāk par konvencionāli ražotajiem. Kā uzsver G. Norkārklis, neviena krīze nedrīkst vides saglabāšanu un saudzēšanu atbīdīt otrajā plānā, tādēļ bio pārtikas kā atbildīgas izvēles nozīme nemazinās.

 

Šonedēļ LBLA aicina pieteikties Bio izaicinājumam. Dalībniekiem desmit dienu garumā būs jāiegādājas un jāpatērē bioloģiski sertificēti produkti – pēc iespējas lielāka daļa no sava vai ģimenes uztura groza. Svarīgs nosacījums – dot priekšroku produktiem, kas ražoti Latvijā. Bio izaicinājuma dalībnieki dalīsies novērotajā par to, cik viegli vai sarežģīti ir aizstāt ierastās izvēles ar bio. Pieteikšanās līdz 11. septembrim, piesakoties [email protected]. Dāvanā dalībnieki saņems bioloģiskās pārtikas grozu 150 eiro vērtībā, kā arī profesionālas fotogrāfijas, jo izaicinājumam līdzi sekos žurnāla BIOLOĢISKI fotogrāfs.

 

Bioloģiskos ražotājus klātienē ikviens varēs sastapt 8.-10. septembrī gaidāmajā izstādē Riga Food 2022 ­­– LBLA stendā. Tajā būs atrodams kazas siers no z/s Birznieki, kārumi no Grow Bite, šitake sēņu produkti no z/s Garīkas un uzkodas no ražotāja Dabas gardumi, zāļu tējas un kosmētika no z/s Janavas, kā arī bio medus un citi produkti.

 

10. septembrī LBLA lauksaimniecības politikas eksperts Raivis Bahšteins piedalīsies zaļā dzīvesveida festivāla Greenfest diskusijā Siguldas tirgū par daudzveidību uz galda un dārzā, kā arī vadīs sarunu par to, kas ir un kas nav bioloģiska pārtika un kāpēc tai jābūt katrā virtuvē. 

 

Savukārt 23. septembris kopš 2021. gada visā Eiropā tiek atzīmēts kā Bioloģiskās pārtikas diena, lai uzsvērtu katra pircēja iespēju, iegādājoties pārtiku, izdarīt izvēli par labu savai un planētas veselībai un atbalstīt godīgu pārtikas ceļu no ražotāja līdz patērētājam.

 

 

 

Plašāka informācija: Raivis Bahšteins, biedrības «Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija» lauksaimniecības politikas eksperts

Tālr. 29495001, e-pasts [email protected]  

 

Padalies