Stāsta inspektori

 

Pārbaudīts un drošs

“Kā saka zemnieki – kolīdz dabū bio sertifikātu, tā uzreiz visas pārbaudes klāt. Tā jau ir, zemniekiem ir daudz darba ar papīriem, bet no otras puses – tas nodrošina, ka bioloģiskā ir drošākā un pārbaudītākā pārtika.”

 

Darbs ar mēsliem

“Mums ir daudz darba ar mēsliem. Pārbaudām, vai lauki netiek pārmēsloti, vai pareizi notiek kūtsmēslu savākšana, lai nepiesārņotu vidi un gruntsūdeņus. Mēsliem vismaz divus gadus jākompostējas, pirms tos var likt uz lauka!”

 

Labturība dzīvniekiem

“Dzīvnieki jāapskata – vai tiek ir pietiekami plašas telpas, vai tiem tiek dota iespēja doties ganībās bez piesiešanas. Vārdu sakot, vai tiek ievērota labturība.”

 

Tikt uz ceļa

“Mēs sākumā palīdzam saimniecībai, kas grib būt bioloģiskā, tikt uz pareizā ceļa. Mācām par augu seku, par pareizu barību, kādas preventīvas darbības veikt pret kukaiņiem. Inspektori jau paši ir bioloģiskie pēc pārliecības, mums ir izglītība, ir pieredze darbā, ir tādi, kuriem ir savas saimniecības.”

 

Bioloģiskie miglo

“Cilvēki saka – mēs redzējām, ka bioloģiskie miglo laukus! Jāņem vērā, ka arī bioloģiskajā lauksaimniecībā lieto preparātus, lai tiktu galā ar kukaiņiem un slimībām – tikai dabīgus. Smidzināt var, piemēram, nātru vircu, vai no augiem iegūtu ekstraktu.”

 

Bargās sankcijas

“Ja bioloģiskais zemnieks lietotu neatļautos preparātus – nopirktu ķīmiju, un viņu pieķertu, tad sankcijas ir milzīgas. Ražas pieaugums to noteikti neatsver. Kā mēs nosakam, vai nav nekas lietots? Meklējam tehnoloģijas pēdas saimniecībā, jo ir jau zināms, kā parasti agroķimikālijas lieto, vai nav laukā iebraukta sliede. Ja nezāles ir apstrādātas, tad to arī ļoti labi var redzēt. Un, ja zemnieku saimniecība iegādājas agroķimikālijas, tas parādās grāmatvedībā.”

 

Padalies